Учредиха Институт за нулево енергийни сгради
01.03.2013, Брой 1/2013
На 29 януари т. г. бе проведено учредително събрание на Институт за нулево енергийни сгради (ИНЕС). Част от състава му към момента са 16 водещи експерти от различни области и 6 малки иновационни компании.
“Основна цел на Института е разработването на пилотни проекти, с които да демонстрира реалните възможности на сградите да работят с близко до нулево енергийно потребление”, информираха неговите учредители. “Нулево енергийните сгради са възможност за реализиране на устойчива местна икономика. По-високите инвестиции на Нулево енергийни сгради са за сметка на инвестиции в енергетика от невъзобновяеми източници и инфраструктура”, допълниха те.
Институтът търси партньори и заинтересовани инвеститори, с които да реализира подобни проекти: саниране, реновации, нови сгради. „ИНЕС е подходящ консултант за реинженеринг на съществуващи проекти в посока близко до нулево енергийно потребление”, подчертаха от института.
ОЩЕ ПУБЛИКАЦИИ ПО ТЕМАТА
Германски фирми представиха опита си на конференцията за енергийно саниране на сгради
Сгради с почти нулево потребление на енергия
Експерти дискутираха технологиите за строителство на пасивни къщи
20 800 специалисти се събраха на най-мащабния формат за архитектура и строителство в България
Архитектурно-строителна седмица, АТЕСТ Експо, Green Energy и BIM Expo се обединиха в обща платформа за строителство, архитектура, енергийна ефективност, специализирана техника и BIM технологии. Интересът към събитието бе категоричен – 20 800 души преминаха през вратите на изложбения център, съобщават организаторите от ИЕЦ.
Мисията на SolarBlinds е да осигурява достъпна и интелигентна зелена енергия за всяка сграда
"Вярваме, че бъдещето принадлежи на интелигентните сгради, които не само консумират, но и произвеждат енергия", споделят в интервю за ТД Инсталации Денис Исметов, Александър Колчев и Ивиян Стоянов, съоснователи на SolarBlinds
Zigbee устройства за умен дом
Тъй като Zigbee използва по-ниска скорост на предаване на данни в сравнение с Wi-Fi, технологията дава приоритет на надеждността и енергийната ефективност, а не на високата пропускателна способност. Тя не е предназначена за стрийминг на видео или прехвърляне на големи файлове, а се отличава с предаването на малки пакети информация, като например показания за температура, сигнали от датчици за движение или команди за включване и изключване.
Интелигентните системи вече са стандарт за ОВК оборудването
"Системи за сградно управление и енергиен мениджмънт (BMS/BEMS), IoT сензори, дистанционно управление и платформи за мониторинг на енергопотреблението ще бъдат задължителна част от почти всеки сериозен проект", коментира пред ТД Инсталации Любомир Стоянов, член на УС на Българска асоциация за отопление, вентилация и климатизация (БАОВК) и енергиен специалист в сектор ОВК.
20 800 специалисти се събраха на най-мащабния формат за архитектура и строителство в България
Архитектурно-строителна седмица, АТЕСТ Експо, Green Energy и BIM Expo се обединиха в обща платформа за строителство, архитектура, енергийна ефективност, специализирана техника и BIM технологии. Интересът към събитието бе категоричен – 20 800 души преминаха през вратите на изложбения център, съобщават организаторите от ИЕЦ.
Архитектурно-строителна седмица 2026 дава сцена на иновациите в строителството
26-ото издание на утвърдения международен бизнес формат отново ще привлече представители на сектора от България и чужбина. Платформата ще се разгърне съвместно с АТЕСТ Експо, Green Energy и BIM Expo – специализираните изложения за строителна техника, енергийна ефективност и дигитални технологии.
Инвестициите в германски технологии се изплащат чрез значителни икономии на енергия
"Макар германските технологии често да изискват по-високи първоначални инвестиции, те се изплащат чрез значителни икономии на енергия, по-ниски експлоатационни разходи и трайно намаляване на въглеродните емисии в дългосрочен план", подчертава Биляна Генова, Маркетинг/Бизнес контакти, Германо-Българска индустриално-търговска камара (ГБИТК).
Интелигентните сградни системи и технологии ще бъдат сред акцентите на новото изложение Green Energy
Премиерното издание на специализираното събитие ще протече паралелно с Архитектурно-строителна седмица. Подробности за тематичния обхват, изложителите и съпътстващата програма на новия формат научаваме от Ива Герасимова, заместник-управител на ИЕЦ, и Десислава Николова, "Ръководител проекти" в ИЕЦ.












