Арх. Петко Йовчев
Това е труден въпрос. За да бъде обективен, отговорът би следвало да се базира на сериозен макроикономически анализ. Реално, у нас кризата още не е настъпила и в истинския смисъл на думата тя не съществува. Налице е отдръпване на инвеститори от пазара, изчакване, докато се изясни посоката на развитието му. Безспорно, голяма част от фирмите в бранша използваха момента, за да се освободят от излишна работна сила, както и да повишат изискванията си към служителите. В този ред на мисли, кризата въздейства върху пазара в положителния си аспект. Много по-засегнати от кризата са западноевропейските държави, където болшинството от населението живее и работи на кредит. Логично, там катаклизмите ще са много по-големи.
Интервю с Инж. Иван Бойков
Отражението на световната финансова криза върху строителния сектор у нас вече е факт. През миналата година се наблюдаваха само симптоми, даже в последното тримесечие регистрирахме растеж. В момента кризата съвпада с мъртвия сезон в строителството и трудно бихме могли да преценим обхвата й. Ако съдим по косвените фактори обаче, нещата са ясни. В София има замразени обекти за около 2 млрд. евро. Това са предимно нови комплекси и молове, сред които комплексът на гарата, Европа Тауър, който се изгражда на мястото на електрокарния завод “6-ти септември”, един небостъргач на бул.”Тодор Александров”, няколко обекта в ж.к. “Младост” и други. Всъщност по-скоро наблюдаваме отражение на европейската криза в България, т.е. чуждестранните инвеститори се оттеглят или изчакват развоя на събитията.
Нестор Туро - EFAPEL
Нестор Туро, мениджър "Външнотърговска дейност" в португалската компания EFAPEL, пред списание Технологичен дом
Нерегламентираните бизнес отношения гонят младите
Димитриос Алексудис, управител на Калория, пред сп. Технологичен дом
инж. Йордан Дочев
Предлагаме продукти, отговарящи на най-строгите изисквания инж. Йордан Дочев, ръководител отдел Термотехника в Роберт Бош
Името на Midea е извоювано с...
В интервюто си за списание Технологичен дом г-н Емил Караиванов, управител на фирма Караиванов и Син, разказва за професионалната техника на Midea, конкуренцията, за класовете климатици, новаторството в областта на климатизацията и т.н. "Когато говорим за технологии, съществено нововъведение е модулният принцип при малките и големите чилъри с променлив поток на хладилния агент, който дава диапазони от 35 до 520 и дори 1,600 кВт. На този принцип е изградена и гамата от термопомпи за БГВ, които с основание бих определил като световна новост. Работят при външни температури под -10 градуса по Целзий, което доскоро бе немислима задача за един чилър. При системите въздух-вода и вода-вода гамата достига до 14 000 kWh самостойни чилъри с турбокомпресори и изключително висока енергийна ефективност, изцяло изградени "in house" – задача, която не е по силите на нито един производител в Азия…", разказва той.