Противопожарни водопроводни инсталации в сгради
Съгласно действащата у нас нормативна уредба, при проектирането и строителството на сгради, съоръжения, водопроводни инсталации и при преустройството, надстрояването и възстановяването им е необходимо да се спазват противопожарните строително-технически изисквания, дефинирани в Наредба 2. Тя е издадена на основание Закона на териториалното и селищно устройство (чл. 201, ал. 1 и 3). В настоящия брой на сп. Технологичен дом ще обърнем внимание на някои от залегналите в нормативния документ изисквания, отнасящи се до сградните противопожарни водопроводни инсталации.
Ромстал България с нов магазин в София
Интерактивни панели за сградна автоматизация
Обединен контрол на сградните системи Във възможностите на съвременните технически решения за сградна автоматизация е да обединят контролът на всички инсталации, като осигурят най-оптималното им управление, т.е. постигането на максимален комфорт при ефективно оползотворяване на енергийните ресурси. Повечето компании, производители на средства за сградна и домашна автоматизация, предлагат богат набор от устройства за управление на системите. Контролът върху параметрите на климатичните, вентилационните и отоплителните инсталации, осветлението и системите за сигурност би могъл да се осъществява по различни начини. Сред все по-предпочитаните решения е използването на мултифункционален панел, монтиран в едно или няколко помещения на сградата.
Табла ниско напрежение
Силното оживление, което преживя строителният сектор у нас през последните няколко години, доведе и до сериозно развитие на пазара на нисковолтово електрическо оборудване, включително кабели и стандартни апарати за управление и защита. Реализирани бяха и сериозни обеми от технически средства за управление и автоматизация на електрозадвижвания, предимно за малки и средни мощности.
WAGO Kontakttechnik в нов офис
DTS с нов UPS на Socomec за IT сектора
Новият закон за енергийна ефективност
Спестяване на енергия в размер на 9% до 2016 г. Основна цел на Директива 2006/32/ЕО е повишаване на енергийната ефективност при крайните потребители. За целта се въвежда система от мерки и дейности за повишаване конкурентноспособността на икономиката, сигурността на енергийните доставки и опазването на околната среда като основни стълбове на политиката за устойчиво развитие. В тази връзка директивата изисква да бъдат предприети действия от страните-членки за подпомагане на енергийната ефективност при крайното потребление на енергия. Те би следвало да осигурят непрекъснат растеж и развитие на пазара на енергийните услуги, като по този начин допринесат за постигане целите на Лисабонската стратегия.
Оборудване за ръчно електродъгово заваряване
Прилагано повече от век, заваряването продължава да е предпочитан метод за свързване на метални елементи. Добре направеният заваръчен шев реално превръща частите в една, тъй като при изстиването разтопените места добиват обща метална кристална структура. Между заварените елементи не остават никакви други материали, както при лепене или занитване.
Вентилация в ресторантски кухни
Едва ли съществува съмнение, че кухнята е “сърцето” на заведенията за хранене. Всеки е наясно, че условията на работа в тях са повече от специфични. Повечето от операциите, свързани с подготвяне на различните ястия, протичат с отделяне на значителни количества топлина, водни пари и различни миризми. Всички те значително влошават условията на труд и оказват неблагоприятно въздействие върху персонала. Създаването и поддържането на подходящи условия на труд в кухнята е неразривно свързано с изграждане на вентилационна инсталация.
Покривни климатици
Конструктивно покривният климатик представлява хладилна машина във вид на моноблок. Затова често е оприличаван на голям прозорeчен климатик. Както личи от наименованието му, той се монтира най-вече върху покрива на съответната сграда или в непосредствена близост до охлажданото помещение. Добре е да се има предвид, че това не изключва всички монтажни възможности. Подходящи места за монтаж са също земната повърхност, както и техническа площадка, намираща се в близост до сградата. Обикновено, когато покривът е плосък, руфтопът се монтира директно върху него. При монтаж върху наклонен покрив е необходимо да се използва специална носеща конструкция, върху която да се постави климатикът.
Въздухът във водните отоплителни системи
Във водата, с която се пълни инсталацията, се съдържа определено количество разтворен въздух. Обикновено в един тон вода се съдържат повече от 30 грама въздух. Процесът, при които разтвореният в топлоносителя въздух преминава в свободно състояние, зависи от две величини – температурата и налягането на водата в системата. Те оказват противоположно влияние върху образуването на въздушни мехурчета във водата. Колкото по-висока е температурата на водата, толкова по-малко са разтворените в нея газове. Обратно, с повишаване на налягането в инсталацията, скоростта, с която разтвореният въздух преминава в свободно състояние, намалява.
КИИП и Бош Термотехника домакини на семинар
На 14 януари т.г. КИИП, регионална колегия София–град, секция "ОВК, хладилна техника, топло и газоснабдяване" и Роберт Бош, направление "Термотехника", бяха домакини на семинар, посветен на енергоспестяващи отоплителни решения с марката Junkers. Събитието се проведе в хотел Родина в София и бе посетено от десетки проектанти от областта на отоплението и газоснабдяването.
Осветление на офиси
Както голяма част от проектантите в областта на осветителната техника знаят, с приемането на европейските стандарти у нас бе отменен БДС 1786:1984. Действащите понастоящем стандарти в областта на осветлението са няколко. Сред тях е БДС EN 12464:2004 “Светлина и осветление. Осветление на работни места”. Първата му част „Работни места на закрито”. Втората част на стандарта БДС EN 12464-2:2007 е “Работни площадки на открито”. Стандартът заменя и отменя БДС 1786:1984. За съжаление, документът е наличен единствено на английски език. Стандартизационната рамка в областта на осветителната техника се формира и от други стандарти, например „Улично осветление”, “Аварийно осветление и осветители за аварийно осветление” и т.н. Повечето от тези стандарти са достъпни само на английски език. “Практиката у нас е да се превежда първата страница, в която има номера на стандарта, заглавието и за кого е предназначен. На когото му трябват изискванията трябва сам да си ги превежда”, коментират представители на бранша.
Европейски норми за охранителни детектори
Тестове за устойчивост на външни влияния EN50131 дефинира различията в изискванията към всеки сензор в една система за сигнално-охранителна техника и специфицира съответните методи за изпитване. Една част от изпитанията засягат устойчивостта на външни влияния на различните средства за охрана и сигнализация и вероятността да подават фалшиви сигнали при определени условия. Чрез серия от тестове се проверява устойчивостта им на въздушен поток, радиация от инфрачервени източници и микровълнови смущения, предизвикани от луминесцентни осветители. При годните за сертификация сензори въздушният поток, преминаващ пред датчика, под никаква форма не предизвиква сигнал за тревога. Също така, излъчването на светлина в работния диапазон на инфрачервен сензор от близък светлинен източник, например автомобилните фарове или микровълнови сигнали от луминесцентни лампи, не трябва да бъде отчетено от детектора като евентуална опасност и да предизвиква сигнализация.
Bosch представи решения във видеонаблюдението
В края на миналата година направлението Системи за сигурност на водещата компания Robert Bosch бе домакин на поредната инициатива от активната си маркетингова програма. Събитието се проведе в столичния хотел "Метрополитън". Пред многобройни специалисти от бранша бяха представени решения за сигурност и видеонаблюдение на немския концерн.
информационен семинар
Започна изграждането на Varna One
Разположен върху 74421 кв. м., идейният проект на Varna One включва бизнес парк с офис сгради и търговски площи и две жилищни зони. Трите зони ще са физически и логически отделени. Комплексът ще включва още спортно-възстановителен център, детска градина, заведения и т.н. Прилежащата територия представлява парк с алеи, много зелени площи, детски площадки, езеро, ледена пързалка. Съвременна архитектура и дизайн, сигурност, контролиран достъп, охрана, пожароизвестителна система, гаражи и паркоместа, са само част от удобствата, от които ще се възползват обитателите на комплекса.
Mall Galleria и в Стара Загора
Mall Galleria - търговско-развлекателен център, изграждащ се на територията на град Стара Загора, е част от веригата Galleria на полския предприемач Globe Trade Center (GTC), информират за сп. Технологичен дом от инвестиционното дружество. Компанията планира да вложи около 53 мил. евро в комплекса, който ще бъде разположен на улиците “Радецки” и “Хан Аспарух”. Проектът е дело на архитектурно студио “The Laguarda Low”, отговорно за проектите на GTC по света, и е изработен в тясно сътрудничество с проектантите от българското архитектурно бюро “Студио 17.5”.
Строят "зелен" комплекс във Варна
КИИП отбеляза петгодишен юбилей
КАБ бе домакин на конференция
Международният конгрес за ЕЕ и ВЕИ от 6 до 8 април
Atlas Copco с нови модели по-малки компресори
Лаборатория по мехатроника бе открита в ТУ-Варна
› Ads in Special Issue