Димерите в системи за регулиране на осветлението
В зависимост от начина на предаване на управляващите сигнали съществуват 3 основни вида дистанционно управление на каквито и да е устройства. Най-старо е управлението по проводникова линия чрез протичане на електрически ток, като се използват специално прекарани проводници (управляваща линия) или самата електрическа мрежа. Неговата реализация е най-проста, но гъвкавостта на експлоатацията е затруднена, тъй като всички устройства задължително са свързани с линията. Вторият исторически появил се вид е безжичното управление с радиовълни. Монтажът на устройствата е безспорно по-прост, но цената им е по-висока заедно с повишената опасност от взаимни смущения с радиопредаватели. Третият тип използва инфрачервени лъчи като управляваща линия и се нарича оптично управление. Смущения при него реално няма, но за осъществяването му е необходима пряка видимост между устройствата.
Слънчеви колекторни системи
Съществуват различни признаци за класификация на слънчевите колектори. Сред тях е видът на топлоносителя. Във функцията на топлоносител в слънчевите колектори се използва течност или въздух. В областта на битовите инсталации топлоносителят обикновено е течност, най-често вода или воден разтвор на химически вещества. От своя страна, въздухът се използва предимно в сушилни инсталации от някои отрасли на промишлеността.
Ефективност на вентилационни системи
Съвременната вентилация струва пари Проблемът е в значителните, за родните ни мащаби, инвестиции, необходими за проектирането, изграждането и поддръжката на съвременна вентилационна система. Още повече, че традиционното предназначение на вентилацията - да подменя замърсения въздух в помещенията с чист въздух отвън, през последните години се разшири в посока максимално ограничаване на замърсителите в свежата въздушна струя, подавана във вътрешните пространства. Основна функция на съвременната вентилация е да изхвърля замърсения въздух в атмосферата едва след съответно пречистване. Следователно, като важен елемент от вентилационните системи все повече се налагат системи, не само филтриращи подавания в помещенията свеж въздух, но и улавящи замърсителите във въздушната струя, изхвърляна от работните или жилищните зони.
Името на Midea е извоювано с...
В интервюто си за списание Технологичен дом г-н Емил Караиванов, управител на фирма Караиванов и Син, разказва за професионалната техника на Midea, конкуренцията, за класовете климатици, новаторството в областта на климатизацията и т.н. "Когато говорим за технологии, съществено нововъведение е модулният принцип при малките и големите чилъри с променлив поток на хладилния агент, който дава диапазони от 35 до 520 и дори 1,600 кВт. На този принцип е изградена и гамата от термопомпи за БГВ, които с основание бих определил като световна новост. Работят при външни температури под -10 градуса по Целзий, което доскоро бе немислима задача за един чилър. При системите въздух-вода и вода-вода гамата достига до 14 000 kWh самостойни чилъри с турбокомпресори и изключително висока енергийна ефективност, изцяло изградени "in house" – задача, която не е по силите на нито един производител в Азия…", разказва той.
Проектиране на улични осветители
Съгласно закона за енергетиката, уличното осветление (УО) премина в собственост от електроразпределителните предприятия към общините. Като собственици на УО, общините следва да инвестират в неговата реконструкция, изграждането на нови участъци, да заплащат разходите за електроенергия и експлоатация. Направени анализи показват, че разходите за УО представляват около 3% от общите годишни разходи на общините. В сила е новият стандарт за улично осветление БДС ЕN 13201, който чувствително променя философията на УО в сравнение със стария български държавен стандарт.
› Ads in Special Issue