Автоматично управление на сградни инсталации
Системите за сградна автоматизация обединяват контрола върху климатичната, вентилационната и отоплителната инсталация, осветлението, енергийния мениджмънт на сградата и системите за достъп и пожароизвестяване. Основната им цел е да осигурят по-добър комфорт и по-висока ефективност при използването на енергийните ресурси. Сред базовите им функции е мониторирането на всички параметри в сградата, имащи отношение към комфорта и безопасността на обитателите - от една страна, и енергийните потоци - от друга. В бр. 4/2009 на сп. Технологичен дом ви запознахме с възможностите за централизирано управление на климатични системи. В настоящата публикация продължаваме темата с функционалните характеристики на системите за автоматизация.
Хидрофорни системи
В цивилизования свят днес населените места са със силно развити водоснабдителни мрежи. Независимо от начина, по който те са организирани (гравитачно или с помпени станции), основната им задача е да осигурят необходимото количество вода до всяка точка на населеното място. Въпреки това, много често някои специфични като местоположение места или по-високи сгради остават без необходимия напор. В такива случаи се налага използването на помпа или група от помпи с цел повишаване на напора. Тема на статията са конструктивните и приложни специфики на т. нар. хидрофорни системи.
Дефектнотокова защита
Най-напред трябва да се отбележи, че в някои български нормативни документи тези устройства се наричат прекъсвачи за токове с нулева последователност, а в други – защитен прекъсвач. Номиналният им ток IN (или In) е най-големият, който устройството може да осигури на захранваната инсталация или електроуред. Най-често използваните му стойности са 16, 25, 40, 63 и 100 А и по-рядко 6, 32, 80 и 125 А. За нормалната работа на устройството трябва мрежовото напрежение да е над определена стойност (например 85 или 170 V), която също е параметър.
Битието на фотоволтаичните централи у нас
Средният размер на една инвестиция в изграждането на слънчева централа е от порядъка на 3.5 евро/Wp, без ДДС, за централи до 100 kWp. За мегаватови централи цената би могла да падне до 3.1 - 3.2 евро/Wp, отново без данък добавена стойност. Времето, за което може да бъде изпълнен един проект, зависи от броя на хората, включени в монтажа. По принцип, за всеки инсталиран киловат са необходими около 2-3 човекодена труд, от които един-два за грубата строителна част и един за монтажа на модулите и инверторите."
Соларпро изгражда фотоволтаичен парк край Шумен
Българският производител на фотоволтаични модули Соларпро изгражда фотоволтаичен парк в с. Янково, Шуменска област, информираха за сп. Технологичен дом от компанията. “До момента това е най-големият проект на фирмата, в който участваме като главен изпълнител. Фотоелектрическата централа ще бъде с мощност 2,4 MWp и ще включва модули собствено производство, разположени на площ от около 120 дка”, заявиха от Соларпро
Вентилируеми фасадни системи
В миналия брой на сп. Технологичен дом стартирахме темата за вентилируемите фасади, познати още като окачени фасади. Представихме конструктивните и приложните специфики на това съвременно, енергийно ефективно и естетично решение за външна облицовка на сградите. Обект на настоящата публикация са няколко вида вентилируеми фасади.
Автоматични поливни системи
Както вече споменахме в предишния брой на списание Технологичен дом, управлението на една модерна система за поливане на зелени площи би могло да бъде напълно автоматизирано. За целта се използват различни технически средства за управление, като диапазонът от възможности варира от контролерно базирана система до обикновен таймер. Колкото по-сложна и съответно скъпа е системата за автоматично управление, толкова по-големи възможности предлага.
Котли на пелети
Разнообразието от отоплителни технологии, всяка с предимства и недостатъци, непрекъснато повишаващите се изисквания за минимизиране на енергийните разходи и подобряване на комфорта правят избора на оптимален вариант съвсем нелека задача. От друга страна, газовата енергийна криза от миналата зима прибави и друг, при това солиден, аспект към критериите за избор, а именно относителната независимост и сигурност на отоплението. Сред възможните решения, придобиващи все по-голяма популярност в последните години, е инвестицията в котли на пелети. Съчетанието на висок коефициент на полезно действие, лесно обслужване и възможността за използване както за отопление, така и за БГВ ги прави все по-предпочитани.
Проектиране на осветителни уредби
Преходът от една стандартизационна рамка към друга обикновено е свързан с обърквания, неясноти, непознаване на най-новите изисквания. И това далеч не е български патент. Въвеждането на нови изисквания изисква най-малкото определен гратисен период до влизането им в сила. През последните години у нас е много актуално, дори модно да се говори за синхронизацията на българските с европейските норми и стандарти при проектирането на осветителни уредби. Както изглежда, темата ще продължи да буди интерес още доста дълго време. Причината е елементарна - процесът по синхронизирането още не е завършил.
Пожароизвестителни системи
Характерно за адресируемите централи е, че всеки елемент от системата разполага с уникален адрес, който се задава програмно или хардуерно. Централната станция адресира циклично всички елементи – датчици, бутони, сирени и т.н., като прочита тяхното състояние, или подава команда за активиране или деактивиране. По този начин се постига абсолютна селективност по местоположение – във всеки момент е известно местоположението на задействания датчик. Абсолютната селективност не се изисква при малки жилища, но в големи сгради, като болници, хотели, офиси и т.н., отсъствието й би могло да доведе до неефективната работа на пожароизвестителната система.
› Ads in Special Issue