Стандартът за сградна автоматизация EIB
Сред най-наложилите се съвременни стандарти за сградна автоматизация е европейската инсталационна магистрала, или European Installation Bus (EIB). В качеството му на стандарт за изграждане на интелигентни комуникационни мрежи, той създава възможности за централизирано управление на устройства и системи в сградите, които до този момент са функционирали независимо една от друга. По този начин се изгражда икономична система от електрически устройства с много по-широка и гъвкава функционалност, която би могла да се пригоди оптимално към специфичните изисквания на всяка сграда.
Стълбищни автомати
Стълбищният автомат представлява устройство с таймер, което управлява работния режим на осветителните тела. Таймерът е предназначен да затваря работен контакт, с последващото му отваряне, след зададен интервал от време. Интервалът на светене се задава ръчно или в автоматичен режим. Някои по-сложни стълбищни автомати поддържат заложена програма за сезонни настройки на работа. Стълбищните автомати могат да бъдат механични или електронни модули. Обикновено електронните стълбищни автомати разполагат с цифров дисплей.
Ефективност на системи за утилизация
Доказано е, че използването му би могло да доведе до значителни икономически ползи. Чрез утилизацията в системите за кондициониране се оползотворява енталпията на изхвърляния въздух, като по този начин значително се подобряват едновременно енергийните и екологичните показатели на системата. Причината е в намаляването на температурата на изхвърляните в околната среда отпадни газове. Приложението на системи за утилизация дава възможност да се намалят както необходимите за загряване и овлажняване на въздуха мощности през зимата, така и мощностите за охлаждане и изсушаване през лятото.
Климатизация от слънцето
Всеизвестно е, че слънцето топли. Съществуват и технологии, чрез които енергията на слънцето би могла да разхлажда. Те не са широко известни и масово използвани. Дори някои от решенията все още са на експериментален етап. Използването на слънчевата енергия за производство на топла вода за отопление и битово горещо водоснабдяване е добре познато, наложило се и широко използвано решение. За разлика от него, възможността слънчевата енергия да се оползотворява за производство на студ за климатизация на сгради е сравнително непозната не само у нас, но и в Европа.
Шумът в строителството
Мерките за контрол на шума следва да се планират и прилагат още преди започване на фактическата работа на строителната площадка – при проектирането на обекта, организацията и закупуването или наемането на машини и работно оборудване. Технологичната последователност за изпълнение на работите за защита от шум се определят от проектантите в инвестиционния проект. Също така е необходимо възложителят да направи прединвестиционно проучване на избраната зона и територия, нивата на шум на мястото на строежа, разстоянията до съседните сгради с нормирани показатели на шум, планираната продължителност на строежа, използваните строителни машини и транспортни средства.
Хидравличен баланс в системите за отопление
Оптималното балансиране на водните отоплителни системи е сред условията за тяхната ефективна и безаварийна работа. Чрез него се осигуряват оптимални хидравлични условия в системата. Известно е, че в недобре балансираните отоплителни системи съществува опасност от възникне на ситуация, при която в отделни циркулационни контури се доставя недостатъчно топла вода или обратното - по-голям воден обем от необходимия.
Кондензационни котли
В последните години кондензационните котли се радват на напълно заслужен интерес както от специалисти и инвеститори, така и от крайните потребители. Сред причините за нарастващия им пазарен дял са високата им ефективност и големите възможности за избор между различни модели, производители и мощности. От друга страна, инвестицията в кондензационен котел не е малка, а често срещаното твърдение за работа с ефективност над 100% е въпрос на разгорещени дискусии сред представителите на бранша.
Лъчисто отопление в изложбени зали
Системите за лъчисто отопление, базирани на инфрачервени излъчватели, са утвърдено решение за отопляване на големи като обем помещения. Това ги прави предпочитани в изложбени и спортни зали, големи фоайета, ледени пързалки и други. С тези системи се постига ефективно и икономично отопление на помещения с височина на тавана от 4 до 35 метра.
Архитектурно осветление
През последните няколко години столичани се радват на активно обновяване на нощния вид на града. Благодарение на различни общински и частни инициативи, бяха осветени голям брой модерни сгради и исторически значими обекти в централната градска част. Чрез светлината, бяха разкрити по нов начин художествените достойнства на архитектурното решение на сградите. Промени се, в положителна посока, нощният облик на столичния център. В унисон с урбанистичните тенденции в цяла Европа и напредналите държави, вечерна София се превърна в привлекателно място за отдих, забавления и прояви на открито.
Публично-оповестителни системи
Повечето съвременни публично-оповестителни системи са с цифрово управление. Функционалността им е напълно програмируема, което дава възможност работата им лесно да се съгласува с други системи за сигурност. Специфика на модерните публично-оповестителни системи е възможността те да бъдат лесно надграждани. Могат да комуникират чрез оптична мрежа, която осигурява пълна свобода на системната топология. Възможно е конфигурирането на системата като резервирана, което осигурява високата й надеждност на работа. По този начин е гарантирано, че дори физическо прекъсване на оптичния кабел няма да наруши работата й, което е от ключово значение за осигуряване на непрекъсната функционалност на системите за аварийна звукова сигнализация.
Актуални инфраструктурни проекти в Област Пловдив
Имайки за задача да запази жизнеспособността на строителния бранш във време на криза, държавата би могла да се превърне в един от големите инвеститори. Подобно е очакването и на архитектите, и на инженерите, и на строителите, изразено от председателите на КА, КИИП и КС на страниците на сп. ТД Инсталации, Оборудване, Инструменти. За да научим становището на държавата по въпроса “Би ли могла да се възползва от кризата, за да стартира изпълнението на важни обществени проекти на добра цена?”, се обърнахме към един от най-младите представители на изпълнителната власт - инж. Иван Тотев, областен управител на Пловдив.
› Ads in Special Issue